от в-к Стандарт:


- Г-н Борисов, призовахте хората да гласуват за вас, за да имате пълно мнозинство в парламента и да съставите самостоятелно правителство. Искахте ГЕРБ да носи цялата отговорност и това до голяма степен се случи. Доволен ли сте? Това ли очаквахте?
- Лошо е, че не ми достигнаха няколко гласа. Но другите партии са в пъти по-назад от нас. Така че имаме морално право да съставим кабинет. Благодаря на българите за високата избирателна активност.

- Появиха се коментари, че заради новата власт в лицето на ГЕРБ Европейската комисия е смекчила доклада си за България. Какво е вашето обяснение?
- Вотът на хората. Той бе отчетен в доклада на ЕК. Световната демократична общност зачита волята на народа. Хората спонтанно излязоха пред урните да кажат, че не харесват и не желаят управление, оценявано като най-корумпираното.
Докладът е мек не заради мен. А заради високата избирателна активност. Европа оценява нацията по това, че е будна, жизнена и сама държи съдбата в ръцете си. Щом ние имаме 116 депутати, а следващата партия едва 40, те казват: Добре, това сте си избрали, ние го подкрепяме. Докажете сега, че можете. Затова, не заради старото или новото правителство, в доклада ги няма онези обидни квалификации от миналата година. Не че нещо се е променило. Те казват, че във всяка сфера нещо е започнало. Но не е важно да е започнато, а да е свършено. Европа е дала оценка на досегашното правителство с няколко думи - липса на политическа воля.

- Днес кабинетът ви ще бъде гласуван. Очакванията към вас са огромни. Какви ще са приоритетите ви?
- Нека да изчакаме реакциите на партиите. Нека видим колко искрени са били досега в изказванията си. Ако имаме кабинет, стартираме веднага. Трудно е да посочиш най-големия приоритет. Когато говорим за здраве, веднага трябва да кажем и образование. Когато свършим с образованието, трябва да прибавим към него инфраструктурата, условията, при които живеят хората - сградите, асфалтът, канализацията, битовите въпроси. Стигаме до това как се поддържат хората и отиваме към министерството на спорта. Когато приключим с него, идва сигурността за живота и здравето на всеки и се отправяме към МВР и правосъдното ведомство. Приключим ли с тях, преминаваме към духовната страна, тоест - Министерството на културата. Оттам към социално слабите и към социалното министерство. Защото успелият човек винаги намира начин да живее прилично или добре. Този, който по една или друга причина е изпаднал в състояние да не може сам да се оправя, трябва да има защита от социалното министерство. Оправим ли се с всичко това, отправяме поглед към корупцията, към това, което мори и бизнеса, и обикновения гражданин. Тоест - каквото и да посочим първо като приоритет, ще е грешно. А може ли всичко това да съществува без земеделието, без храната, без хляба? Не! Няма първостепенно и второстепенно. Дори пръст да те заболи, мислиш, че това е най-лошата болест. Трябва да се постараем да не остава сфера, в която да има болка.

- Казахте, че ще отстранявате всеки министър, който не си върши работата или за когото има съмнения за конфликт на интереси. Какви изисквания поставихте пред министрите си, какво им казахте, че очаквате от тях?
- Те не трябва да го чуват от мен. Трябва да чуват вота на народа и да го помнят всеки един ден. Постарах се да направя може би най-експертния кабинет досега. Дори да речем, че Цветанов или пък Фандъкова са партийни лидери, преди това тя е била учителка, директор на гимназия, а Цветанов - кадровик, помощник на главния секретар, зам.-кмет по сигурността. С Фандъкова направихме ремонти за над 200 милиона в училищата в София. Симеон Дянков се е доказал в Световната банка, Марга Попова е спомената в доклада на ЕК с единствената похвала. Ники Младенов е евродепутат, Руми Желева - също, професор в Магдебургския университет. Трайчо Трайков е мениджър в една от най-големите електрически компании, Плевнелиев - мениджър и доказан експерт, както и Миро Найденов в земеделието. Сашо Цветков редеше транспорта на София. Нона Караджова е безспорен специалист, както и Евдокия Манева, и Евелина Василева, зам.-кметицата на Бургас, която е усвоила всичките си проекти, и то въпреки правителството. Божидар Нанев лекарите са си го избрали и аз зачитам техния избор. Тотьо Младенов - и синдикатите, и всички, които са работили с него, казват, че е безспорен професионалист. Вежди Рашидов, академик, скулптор. Свилен Нейков, два пъти прави олимпийски шампион. Божидар Димитров с книгите си, публикациите си и всичко, което е направил, няма защо да го коментираме. Още повече, че е министър без портфейл. Всички от екипа са хора, които 10-15 години са били изпълнители своите сфери, а в следващите са били на ръководни постове. Затова смятам, че това е най-експертният и политически необременен кабинет.

- Обещахте да върнете доверието на Европа към България и това да се изразява във възстановяване на спрените за страната ни пари. Кои ще бъдат първите стъпки в тази посока?
- Във вашия вестник бе поместено изявлението на Пол Бейер, посланика на Швеция, която председателства в момента Евросъюза. Той каза, че Европейският съюз ще подкрепи Борисов и кабинета му. Затова сега му благодаря пак чрез "Стандарт". Когато съм говорил с лидерите на Европа, а и по света, на срещите на върха особено, те винаги са казвали - ние работим с правителството, което народът си е избрал. Ако българският народ беше гласувал 25-26%, нямаше да имаме оценката, която получихме сега.
В нощта на изборите френският посланик Етиен дьо Понсен ме чакаше лично да изкаже поздрави от техния президент. Ангела Меркел ми каза същото.

- "Стандарт" публикува интервю с френския посланик, който казва, че Никола Саркози ви очаква като премиер.
- Това каза и Аснар, същото казват и нашите партньори във всяка една от европейските страни. Надеждите към нас са да направим силно правителство. Като ни поздравяват обаче, казват - внимавайте с тази огромна обществена подкрепа, да не я провалите. Те казват, нямате време за кредит на доверие, сега се доказвате. Освен това те оценяват, че българите за пръв път гласуваха за човек, когото познават. Досега всички премиери са идвали, без никой да знае какво могат. Никой не знаеше Станишев какво може, преди да стане премиер.

- Същото се отнася и за царя.
- И за него, и за Жан Виденов, Костов, който и да било. За мен знаят - и като главен секретар на МВР, и като кмет, и като ръководител на частна фирма. Затова ще се опитам с хората, които сме ви представили - млади, професионално успели, да направим това, което българите очакват от нас.

- Кога ще представите кабинета си в Брюксел?
- Президентът на Европейската народна партия Вилфред Мартенс ми се обади и каза: След като имаш кабинет, по всяко време си добре дошъл.

- Отношението на ГЕРБ към Европа е ясно, многократно сте заявявали, че ще работите в сътрудничество с европейските институции. Но каква ще бъде политиката на кабинета ви по отношение на Америка?
- Имах срещи и с американската посланичка. Лицата, които представяме, са много добре приети.

- Като говорим за геополитика, голямата критика към вас се появи в руските медии. Победата на ГЕРБ бе песимистично приета. Каква външна политика ще имате по отношение на Русия?
- Мисля, че до този момент отношенията и на досегашното правителство с Русия не са пример за подражание. За разлика от другите аз нямам нито комплекси, нито обремененост в работата си с тях. Неслучайно съм получавал най-високите полицейски награди и от Европа, и от Америка, и от Русия. Защото борбата с наркотрафика, фалшивите пари, контрабандата на алкохол и цигари се извършва от всички служби в света. Те трябва да се сработят, за да задържат престъпниците. Всичко, което е полезно за България, нямам никакво намерение да го спирам или да го провалям само защото е с Русия. Точно обратното.

- Големите притеснения всъщност бяха по отношение на основните енергийни проекти, за които експерти на ГЕРБ дадоха и негативни оценки. Каква е вашата позиция?
- Започваме със според мен най-важния проект - "Южен поток", както и подписването на "Набуко". Имаме редкия шанс през наша територия да минават два огромни газопровода. "Южен поток" захранва и Сърбия, и Македония, и Италия и едва ли не целите Балкани. Какво ни е основанието да го спрем. Какво ще спечелим? Точно обратното, ние трябва да направим така, че да им взимаме повече такси. А и когато газът е в България, ние винаги можем да направим така, че да си увеличим чиренското находище поне на 10 милиона куб. метра, да си го напълним, да го вържем с Гърция, да си имаме байпас връзка. Така ще сме гарантирани, ако Украйна създава проблем. Защо да не минават "Южен поток" и "Набуко"? Засега не мога да намеря за себе си аргумент това да не се случи.

- Ще успеете ли да договорите най-добрите условия за България?
- Разбира се, когато говорим за тези проекти, ние не познаваме договорите. Те са подписвани на тъмно. Затова сме били и против. Вижте атомната централа "Белене" - три пъти правят първа копка, а още не знаем колко е крайната цена. Не знаем колко струва "Белене", колко е дадено досега и колко трябва още да платим, за да заработи. И като заработи, каква ще е цената на тока, който ще произвеждаме. За колко време ще върнем инвестицията. Това вие знаете ли го?
- Не.
- И аз не го знам. За съжаление нито Станишев, нито Петър Димитров го казаха.

- Доколко е изгодно доизграждане на АЕЦ "Козлодуй"?
- Ако днес започнем седми и осми реактор и аз съм премиер 20 години и парламентът е на ГЕРБ, те ще заработят след 20 години - 2020 г. най-рано. За да се доизградят реакторите, трябваше по-рано да се вложи много енергия. Първо, да искаме по-големи компенсации за спирането на трети и четвърти реактор. След това да видим как ще минат изборите в големите държави. В Германия има централи, които са много по-зле, трябва да им се спират мощностите. При тази енергийна зависимост, в която изпада Европа, дали ще го направят? Нека да изчакаме, да видим. И тогава с нашите европейски партньори заедно да започнем да мислим по тази система. Колкото до "Белене" - трябва да се провери за какво са опукани тези 1 милиард лева досега. Колко ще струва самата централа и на базата на това колко ще струва токът. Ще сложа цифрите на масата и ще кажа на народа - това са цените. Правим ли го или не. Защото сега има една къща в груб строеж. И въпросът е дали ще я довършваме, като теглим кредити, или ще живеем на квартира. Или пък ще си купим нещо по-малко. Защото първите проекти на "Белене" са били за един по-малък реактор, който досега или до 1-2 години щеше да стане. Тези мегапроекти са от онова време. А в условията на финансова криза трябва просто да си знаем сметките.

- Как ще действате по отношение на Бургас-Александруполис?
- Нашите претенции винаги са били да се защити екологията. Не може да поставим под риск най-красивата част на България, където има големи инвестиции и то на частни лица, с малки, средни и всякакви хотели. Има туристи, рибари. Трябва да гарантираме чиста околна среда.

- Твърдеше се, че едва ли не при вашето управление ще се извърши приватизация на голяма част от държавните предприятия - "Булгаргаз", "Булгартабак". Какво да очакваме?
- "Булгартабак" трябваше още преди 10 години да бъде продаден. Тогава трябваше да продадат и БТК. Не сме забравили, че сърбите и македонците продадоха своите телекоми на много висока цена. При нас нарочно източваха БТК да я продадат за 230 милиона евро. Същото е и с "Булгартабак".

- Досега основна пречка за приватизацията на тютюневия холдинг бе ДПС. Сега да очакваме ли вече приватизация на "Булгартабак"?
- Трябва да се направи анализ колко печелим от него, колко време още може да се печели от холдинга като държавна фирмата. И ако се продаде сега, по време на финансова криза, какви пари ще се вземат. Това е най-важното. "Булгартабак" не е мой, той е на българите. Прави се анализ и се слага на масата, за да е ясно, ако продължи да работи, каква ще е цената му, ако го продадем сега, дали ще загубим и какво. Ако намерим стратегически инвеститор, за мен има едно-единствено условие - той да гарантира изкупуването на българския тютюн от производителите. Ако този, който ще го купува, ми гарантира, че докато съществува, ще се изкупува българският тютюн, съгласен съм. Защото, ако в Европа пазарът на цигари намалява, в Ирак, в Иран, в Афганистан се увеличава в пъти. Тогава може да си защитим интересите. Не ме интересува печалбата на "Булгартабак", интересува ме защитата на интереса на производителите на тютюн. Защото това са най-бедните, най-отрудените, най-измъчените наши сънародници. Не мога да ги карам тепърва да садят карамфили или памук. Да, рано или късно ще се случи. Но трябва да имаме програма за след 10-15 години, за да може поколенията, които идват, да знаят: през 2020 година вече няма да се сади тютюн. И да се подготвят.

- Партиите винаги са назначавали свои хора в големите държавни фирми. Винаги е имало обвинения, че те не са експерти, а по-скоро са спуснати, за да подпомогнат източването на предприятието.
- Корнелия Нинова е най-добрият пример за това.

- Вие как ще назначавате хора в бордовете?
- Интересът към бордовете бе, че взимат по десетина хиляди лева на месец. Сега това ще секне. И ще приключат апетитите на партийците към тези постове. Ако има хора, които в партията са експерти по дадена област, естествено, че на тях им имам доверие, могат да отидат в бордове. Но да се знае точно колко взимат. А и бордовете няма да са по 10-15 души.

- Защо според вас сега са толкова раздути?
- Ами 8:5:3. Когато Първанов видя списъка с министерствата, каза - хубаво е, че сте направили спортно министерство, досега нямаше. Нямало е, защото не влизало във формулата 8:5:3. Министерствата излизали с едно повече, затова го оставили агенция. Така са създадени ведомствата и на Етем, и на Паси, и на Ники Василев.

- Многократно заявявахте, че ще намалите администрацията, която е резултат точно от тази формула. Кои чиновници трябва да бъдат спокойни за мястото си?
- Тези, които са си вършили работа, да бъдат спокойни. Ще видим кои са били назначени допълнително по формулата 8:5:3. Те ще си ходят.

- Въпросът, който вълнува всички, е, какво ще стане със заплатите в периода на криза? Експертите ви вече споменаха, че е възможно бюджетните заплати да останат замразени и следващата година.
- Когато има прозрачно управление и знаят българите колко пари има в бюджета, сами разбират, че ако не печели икономиката, и държавата няма откъде да печели. Но пък хората ще кажат веднага - спрете контрабандата, спрете източването на ДДС, спрете данъчните измами. Това трябва да бъде направено. Тогава ще се надяваме кризата да мине бързо. Естествено в този период ще бъдат замразени заплатите. Няма откъде да ги вземем. Не бих си служил с такива популистки методи като Станишев - на 1 юли, три дни преди изборите, да вдигам пенсиите преди следващото правителство. Аз като си тръгвам, мога да вдигна пенсиите с 500 процента, кой ще ги плати после. И всеки следващ премиер ще излиза и ще казва, вижте как вдигнах пенсиите. Това е популизъм.
Сега ние не можем нито да ги върнем назад, нито да не ги изплатим. В същото време хората, особено работещите, искат магистрали, инфраструктура, за да си правят бизнеса. Това го иска и туризмът.

- Магистралите са цел номер 1 на кабинета ви. Какво изискахте вече от строителния министър, кои ще са първите строежи и в какви срокове?
- От 10-15 дни работим, включително и с шефа на Агенция "Пътища". Към 6 август ще пуснем прохода "Хаинбоаз". Ще сляза тези дни и до магистрала "Марица". Искам до края на годината да я финансираме, да я довършим. "Тракия" се стартира, разбира се. Ще помислим за концесиониране на пътя от Велико Търново до София. За да има концесия, трябва да има кой да плаща, нужен е трафик. Магистрала "Хемус" не я правят, защото от Търново надолу няма трафик. В същото време обаче и "Тракия", и "Марица" са печеливши магистрали, могат да се концесионират и с парите от тях да се прави магистралата от Търново до Търговище. От Шумен до Варна я има и през следващите 5-6 години по 2, по 3, по 5 км всяка година държавата ще финансира, ще вържем София и Варна.

- "Тракия" ли ще е първа?
- "Тракия" е по-лесна. Имаме 100 км, и то в равна част. Трябва да се атакува веднага. 7 магистрали трябва да се започнат.

- Това ли са част от разговорите ви с Европейската инвестиционна банка, които започват утре?
- Да. Но ще говорим и за естакадите в София и завода за битови отпадъци. Държавата трябва да има 50 милиона евро в кофинансиране, целият проект е 185 милиона. Общината си е дала парите, Европейската инвестиционна банка си е дала кредита. Просто досега имаше саботаж.

- Дали София няма да остане на първо място за вас?
- Когато софиянци са гласували за мен, са имали предвид, че метрото трябва да стане, заводът трябва да стане. Вярно, бавно върви администрацията, но аз искам само да помоля за малко кредит на доверие. Защото, първо, сме в криза, второ - заварваме страшен батак. В София първите ни резултати дойдоха на третата година.

- Искате кредит на доверие от хората. Но за тях големият проблем освен заплатите са и изключително високите лихви по кредитите. Вие сте човек, който се учи от европейските държави. Имате ли намерение в началото на управлението си да лобирате пред банкерите и да искате намаляване на лихвите, както направиха ваши колеги в Европа?
- Има неща, които ще контролирам лично - строежите на магистрали, гарантирането на сигурността за гражданите. Но банковата сфера е много деликатна тема, много тясно профилирана, много чувствителна. Затова Симеон Дянков, който е приет от банкерите, ще води разговорите с тях. Не искам да се чувствам като слон в стъкларски магазин. Когато вземат най-правилното решение, аз им гарантирам, че ще имат политическата воля на кабинета, на парламента, на партията това да се случи.